Sony SRS-XB100
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP |
| Frequency range | 2.4GHz |
| Frequency transmission range | 20-20,000Hz (44.1kHz sampling frequency) |
| Supported codecs |
SBC AAC |
Wireless Connections
| Hands-Free function | Yes |
Battery
| Usage time | Up to 16 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 95x76 (HxD) |
| Weight (g) | 274 |
| Water resistant | Yes - IP67 |
| Dust resistant | Yes - IP67 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| NFC enabled | No |
| USB port | USB-C |
| WiFi | Yes |
| Wireless | Yes |
Features
| Alarm | No |
| Portable | Yes |
| Multi-speaker pairing modes | Yes - Stereo Pair |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Sony Music Center (FOTA only) |
| Compatibility |
Apple iOS Android |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5V |
| Speaker output | 5W |
| Power consumption | 2.5W |
Sound
| Audio details | Sound Diffusion Processor |
| Bass boost | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Passive Radiator | Yes |
| Speaker type |
Outdoor Full range |