Sony SRS-ULT30 Wireless Speaker
Bluetooth
| Communication system | Version 5.2 |
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP SPP |
| Frequency range | 2.4GHz |
| Frequency transmission range | 20Hz - 20000Hz |
| Supported codecs |
SBC ACC |
Wireless Connections
| Hands-Free function | Yes |
General Features
| Water protection |
IP66 IP67 |
Body
| Dimensions (mm) | 256x113x79 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.2 |
Features
| Functions |
Sound Field Optimisation Stereo Pair Party Connect |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Sound Connect |
Power
| Battery life (hrs) | 24 |
| Power source | Rechargeable Battery |
| Power supply | DC 5/9V |
| Power consumption | 27W |
| Power consumption (Energy-saving mode) |
Networked Standby Mode: 0.5W Standby Mode/ Low Power Mode: 0.3W |
Sound
| Speaker type |
Woofer Tweeter |
| Number of speakers |
Tweeter unit: 1 Woofer unit: 1 |
| Sound modes |
ULT Power Sound: 1 Volume Step: 50 Custom EQ band: 7 |
| Speaker size |
Woofer unit(mm): 86x46 Tweeter unit: 20mm |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes - Type-C |