Sony PlayStation 5
Body
| Weight (kg) | 4.5 |
| Height (mm) | 390 |
| Width (mm) | 260 |
| Depth (mm) | 104 |
Processor
| CPU | AMD Ryzen Zen 2 8-core (3.5GHz) |
| GPU | AMD Radeon RDNA 2 10.3 teraflops (up to 2.23GHz) |
Connectivity
| Bluetooth | Version 5.1 |
| USB |
Superspeed USB-A (x2) Hi-speed USB-A (x1) Superspeed USB-C (x1) |
| WiFi | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet | Yes |
| HDMI | HDMI 2.1 (x1) |
Features
| Disc drive | Yes |
| Online gaming facility | Yes |
Power
| Power source | Mains only |
Sound
| Audio processing | Tempest 3D AudioTech |
Video
| Gaming resolution |
True 4K 8K |
| HDR (high dynamic range) | Yes |
| Performance (fps) | Up to 120fps |
Playable Disc Type
| Blu-ray Video | Yes |
| DVD-Video/DVD-R/DVD-RW | Yes |
Key Information
| Media type | 4K UHD Blu-Ray |
Storage/Memory
| Hard drive capacity | 825GB SSD |
| Memory bandwidth | 448GB/s |
| RAM | 16GB GDDR6 |
| Expandable storage |
NVMe SSD Slot USB HDD Support |
Compatible accessories
| Controllers included | 1 wireless |
Audio and Video
| Video Playing Format | Compatible with PS4 games |