Sony INZONE M3 27-inch Full HD Gaming Monitor
Design
| Stand type | Tripod |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 615x479x248 (WxHxD) Without stand: 615x363x73 (WxHxD) |
| Tilt range | 0°- +20° |
| Weight (kg) |
With stand: 6.2 Without stand: 4.1 |
Display
| Backlight technology | Edge Lit LED |
| Brightness |
Typical: 400 nits Minimum: 400 nits |
| Colour gamut | 99% (sRGB Coverage) |
| Colours | 1.07 billion (max) |
| Contrast ratio | 1,000:1 |
| Display type | LED |
| Dynamic contrast ratio | 1,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10, HLG |
| Panel type | IPS LCD |
| Picture modes |
Standard FPS game Cinema Game 1 Game 2 |
| Response time | 1ms (Faster Mode) |
| Screen size | 27-inches |
| Tilting | Yes |
| Viewing angle | 178°(HxV) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 240Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| Timer | Yes |
| Game mode | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Flicker Free Auto Source Switch+ Low Blue Light Backlight Technology |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC100-240V |
| Power consumption |
Typical: 103W Stand By: 0.5W Eco Mode: 21.6W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| Remote control | No |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 2W |
Key Information
| Type | Monitor |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | 2x 2.1 |
| 3.5mm audio input | Yes |
| Display port | Yes - 1.4 |
| Ethernet port | No |
| USB port |
3x USB Type-A 1x USB Type-C 1x USB Type-B |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |