Sony Bravia XR XR55A80L 2023 OLED HDR 4K Ultra HD Smart Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1227x712x327 (WxHxD) Without stand: 1227x780x53 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 18.8 Without stand: 17.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Cognitive Processor XR |
Display
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema IMAX Enhanced Game Graphics Photo Custom Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark) Netflix calibrated BRAVIA CORE calibrated |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 55" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display modes | Auto Low Latency Mode |
Features
| 4K upscaling | Yes - XR |
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes - Voice Remote (RMF-TX810U) |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option | Text input language |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant Apple AirPlay Apple HomeKit |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Annual: 83kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes - Down Firing + Front |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound modes |
Standard Dialog Theater Music Sports Dolby Audio |
| Speaker system | 3.2ch |
| Surround sound | Yes - 3D Surround Upscaling |
| Speaker type | Acoustic Surface Audio+ |
Video
| Contrast enhancer |
Yes: XR OLED Contrast Pro XR HDR remaster Dynamic Contrast Enhancer Pixel Contrast Booster |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
| Picture engine | Cognitive Processor XR |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power |
5x 10W (3x Actuator, 2x Subwoofer) |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Composite input | Yes - Hybrid with S-Center Speaker Input |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| Satellite in | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
| RS-232C | No |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K HDR |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |