Sony Bravia 85X80L 4K LED HDR Google TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1901x1170x453 (WxDxH) Without stand: 1901x1090x73 (WxDxH) |
| Weight (kg) |
With stand: 47.8 Without stand: 45.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology |
Direct LED Frame blinking Frame dimming |
| Display features |
Live Colour Dynamic Contrast Enhancer Auto HDR Tone Mapping |
| Display type | LCD |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 85-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Operating system
| Operating system | Android TV |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Functions |
Web browsing Internet video playback |
| Sleep timer | Yes |
| Voice search | Yes |
| Audio description | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Modes |
Backlight off Cinema Photo Standard Power saving Vivid Graphics Custom Dolby Vision Bright Dolby Vision Dark Dolby Vision Vivid Auto Genre Picture |
| Special features |
Motionflow XR 200 technology Motionflow XR 240 technology Dynamic backlight control CalMAN auto calibration support Apple AirPlay support Screen reader Text magnification USB hard disk recording Triluminos Pro Display BRAVIA CAM support ECO dashboard Light sensor |
| Suitable for outdoor use | No |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | AC 220-240V 50Hz |
| Power consumption |
SDR/1000h: 154kWh HDR/1000h: 226kWh Standby: 0.5W |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 2x 10W |
| Surround sound | Yes |
Formats
| Audio Formats |
MP3 WMA WAV AAC FLAC LPCM ASF OGG AC4 |
| Video formats |
MPEG-1 MPEG-2 MPEG-4 Motion-JPEG Xvid WMV ASF AVI MKV MOV AVCHD TS AVC 3GPP PS VC-1 WebM HEVC VP9 VP8 XAVCS HDV |
Video
| Dolby Vision | Yes |
| Picture engine | 4K HDR X1 |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner |
DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T DVB-T2 |
Storage
| Hard drive capacity | 32GB |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2 |
Additional Information
| Software/Apps included | Google Play |
Display & Graphics
| Picture enhancement engine | 4K X-Reality PRO Engine |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
HDR: G SDR: F |