Sony Bravia 8 K65XR80CB OLED 4K UHD Smart TV (Android 10)
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision FPS game RTS game |
| Screen size | 65-inch |
| Viewing angle | 178 degree |
| Refresh rate | 120Hz |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Features
| Audio |
Voice Zoom 3 Acoustic Center Sync Compatible |
| Chromecast built-in | Yes |
| Remote control |
Voice Remote Control Remote Control |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Yes: Game Menu 2 PlayStation 5 Auto HDR Tone Mapping PlayStation 5 Auto Genre Picture Mode |
| Sleep timer | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa Apple AirPlay 2 Apple HomeKit |
Power
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Annual: 83kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker |
Yes: Actuator x2 Tweeter x2 Subwoofer x1 |
| Speaker type | Acoustic Surface Audio+ |
| Dolby |
Dolby Audio Dolby Atmos |
| DTS |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Speaker system | 2.1CH |
| Surround sound | 3D Surround Upscaling |
Video
| Clarity enhancer | XR Clear Image |
| Colour Enhancer |
XR TRILUMINOS PRO Live Colour Technology |
| Contrast enhancer |
XR OLED Contrast Booster 15 Dynamic Contrast Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG Dolby Vision |
| Motion enhancer |
XR OLED Motion Auto mode |
| Picture engine | XR Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| USB cable | 1x Type-C |
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Batteries (for remote control) | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 5x 10W |
Storage
| Hard drive capacity | 32GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| Satellite in | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |