Sony Bravia 8 K55XR80PU 4K Ultra HD HDR Smart TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1223x732x248 (WxHxD) Without stand: 1223x706x37 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 18 Without stand: 17.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - WiFi - 802.11ax enabled |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) FPS game RTS game |
| Screen size | 55" |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display modes | Auto Low Latency Mode |
Features
| Audio |
Voice Zoom 3 DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Chromecast built-in | Yes |
| Remote control |
Voice Remote Control Remote Control |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant enabled Amazon Alexa enabled Apple AirPlay Apple HomeKit |
Power
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Annual: 72kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker |
Yes: Actuator x2 Tweeter x2 Subwoofer x1 |
| Dolby | Yes - Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Speaker system |
Home theatre system Sony compatible Soundbar |
| Surround sound | 3D Surround Upscaling |
| Speaker type | Acoustic Surface Audio+ |
Video
| Contrast enhancer | Yes - XR OLED Contrast Booster 15 |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
| Picture engine | Cognitive Processor XR |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| USB cable | 1x Type-C |
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Batteries (for remote control) | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 5x 10W |
Storage
| Hard drive capacity | 32GB |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| Satellite in | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Android TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |