Sony Bravia 50X80J 4K LED HDR Google TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1126x286x718 (WxDxH) Without stand: 1126x70x653 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 12.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct LED frame dimming |
| Display features |
Live Colour Dynamic Contrast Enhancer |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG10 |
| Screen size | 50-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LCD |
Operating system
| Operating system | Android |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Voice search | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Modes |
Game Backlight off Cinema Photo Standard Vivid Graphics Custom Dolby Vision bright Dolby Vision dark Power saving |
| Special features |
Object-based HDR remaster Motionflow XR 240 technology Audio Description Dynamic Backlight Control CalMAN auto calibration support USB hard disk recording Triluminos Pro Bass Reflex Speaker System X-Balanced Speaker Room Compensation Multidimensional sound |
| Suitable for outdoor use | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Alexa |
Power
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W SDR: 86kWh/1000h HDR: 122kWh/1000h |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | Yes - Digital Surround |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 2x 10W |
Video
| Dolby Vision | Yes |
| Picture engine | 4K HDR X1 |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner |
DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T DVB-T2 |
Storage
| Hard drive capacity | 16GB |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2 |
Display & Graphics
| Picture enhancement engine | 4K X-Reality Pro Engine |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |