Sony Bravia 2023 XR55X90L 4K HDR Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1225x738x345 (WxHxD) Without stand: 1225x707x56 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 17.7 Without stand: 16.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Cognitive Processor XR |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Backlight technology | Direct (Full Array LED) |
| Screen size | 55" |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display modes | Auto Low Latency Mode |
Features
| 4K upscaling | Yes - XR |
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Remote control | Yes - Voice Remote (RMF-TX810U) |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option | Text input language |
| Storage | 32GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240 V 50Hz |
| Power consumption | Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| DTS codec | DTS Digital Surround |
| Sound modes |
Standard Dialog Cinema Music Sports Dolby Audio |
| Surround sound | Yes |
| Speaker type | Acoustic Multi-Audio |
Video
| Contrast enhancer | Yes - Dynamic |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
| Picture engine | Cognitive Processor XR |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power |
2x 10W 2x 5W Total: 30W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K UHD |
| Type | LED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |