Sony 55" Bravia 7 4K UHD QLED Mini-LED LCD TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand (Inside for Soundbar): 1225x787x345 (WxHxD) With stand (Standard position): 1225x733x345 (WxHxD) Without stand: 1225x709x56 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 21.1 Without stand: 19.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Backlight technology | Full Array Mini LED Local Dimming |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) FPS game RTS game Auto power save mode |
| Screen size | 55" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Native: 120Hz |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Multi view | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Adaptive picture | Yes - Calibrated Mode |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Multiroom Link | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes - Premium backlit Eco Remote |
| Special features |
XR Triluminos Pro XR Contrast Booster 20 XR Backlight Master Drive PlayStation 5 Auto HDR Tone Mapping PlayStation 5 Auto Genre Picture Mode XR Clear Image Auto Wide 24p True Cinema Live Colour Technology Acoustic Center Sync Vertical Surround Engine Acoustic Auto Calibration Clear Phase S-Master Digital Amplifier Voice Zoom 3 Netflix Calibrated mode SONY PICTURES CORE BRAVIA Sync i-Manual |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 72 languages |
| Clock | Yes - On Screen |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option |
Display language Text input language |
| Storage | 32GB |
Accessibility
| Accessibility features |
Colour Inversion Screen Reader Audio Description Text Magnification Accessibility Shortcut Voice Search Accessible Initial setup with TalkBack Menu timeout settings Power-on Volume settings TalkBack Switch Access |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
BRAVIA Connect Internet of Things |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Alexa |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5WSDR: 64kWh/1000h HDR: 97kWh/1000h |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| DTS codec |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Q-Symphony | Yes |
| Speaker system | 2ch |
| Tweeter | Yes - 2 |
| Surround sound | S-Force Front Surround |
| Speaker type | Inbuilt, down-firing |
| Speaker type | Acoustic Multi-Audio |
| Woofer | Yes |
Video
| Contrast enhancer |
Rich Colour Enhancer IMAX Enhanced Dynamic Contrast Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG Dolby Vision |
| Film mode | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 4x 10W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| RS-232C | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included | Google Play Store |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | QLED Mini-LED LCD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |