Sony 2025 Bravia 5 K85XR55BP.UKA Mini LED 4K Ultra HD Smart TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1895x1117x474 (WxHxD) Without stand: 1895x1087x60 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 49.1 Without stand: 46.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision FPS game RTS game |
| Screen size | 85-inch |
| Display type |
Mini LED LCD |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Features
| Calibration mode | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Compatibility |
Apple AirPlay Apple HomeKit |
| Multi view | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Voice search | Yes |
| Audio description | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes |
| Special features |
Voice Zoom 3 Acoustic Centre Sync 360 Spatial sound personaliser Auto HDR Tone Mapping Eco Dashboard |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Storage | 32GB |
Accessibility
| Accessibility features |
Text Magnification Accessibility Shortcut Screen Reader Audio Description Menu Timeout Setting Switch Access Accessible Initial Setup with Talkback Talkback Colour Inversion Closed Caption Power on volume setting |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Digital audio output | Yes |
| Speaker type |
Acoustic Multi-Audio Sound Positioning Tweeter / X-Balanced Speaker |
| Dolby | Yes - Dolby Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Sound output |
4x 10W Total: 40W |
| Surround sound | 3D Surround Upscaling |
Video
| Clarity enhancer | XR Clear Image |
| Colour Enhancer |
XR TRILUMINOS PRO Live Colour Technology |
| Contrast enhancer |
XR Backlight Master Drive XR Contrast Booster 10 Dynamic |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
| Motion enhancer |
XR Motion Clarity Auto mode |
Smart TV
| Smart TV | Google TV |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner |
Digital Cable: TV: DVB-S Digital Sat: S2 |
| Number of tuners | 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| Satellite in | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
| Common interface | Yes - CI+ |
Software
| Operating system | Android TV |
Energy Performance
| Energy consumption |
Typical: 83kWh Standby: 0.5W |