Sony 2025 Bravia 3 K55S35BP LED 4K Ultra HD Smart Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1233x784x334 (WxHxD) Without stand: 1233x713x72 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.3 Without stand: 16 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Display
| Dimming technology | Frame Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | DLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Game Professional Graphics Photo |
| Screen size | 55-inch |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 50Hz |
Sensors
| Sensors | Light |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes - Standard remote |
| Special features | Auto HDR Tone Mapping |
| Timer | Yes |
| Voice controls | Yes - with remote |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Storage | 16GB |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio description Screen reader Colour inversion Closed caption Text magnification Accessibility shortcut Voice search Talkback Switch access |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Apple Home |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V AC 50Hz |
| Power consumption |
77kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Speaker type |
Bass reflex speaker X-Balanced speaker |
| Dolby | Dolby Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output |
2x 10W Total: 20W |
Video
| Clarity enhancer | 4K X-Reality PRO |
| Colour Enhancer |
Triluminos Pro Live Colour Technology |
| Contrast enhancer | Dynamic |
| Dolby Vision | Yes |
| Motion enhancer | Motionflow XR |
| Picture engine | 4K HDR Processor X1 |
Smart TV
| Smart TV | Google TV |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | DVB-T/T2/C/S/S2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes - CI+ |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| USB port | Yes - 2 |
| RF In (Terrestrial/Cable input/Satellite input) | Yes |
Software
| Operating system | Android TV |