Sony 2024 Bravia 9 K85XR90 Mini LED 4K HDR Smart Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1888x1097x457 (WxHxD) Without stand: 1888x1085x49 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 55.7 Without stand: 52.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Dimming technology | Full Array Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Mini LED |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - Auto HDR |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) FPS game RTS game |
| Screen size | 85-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Display type | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
Sensors
| Sensors | Yes - Light/Colour |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Voice Remote (RMF-TX920U) |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Game mode | Yes |
| Storage | 32GB |
Accessibility
| Accessibility features |
Screen Reader Audio Description Colour Inversion Closed Caption Text Magnification Accessibility Shortcut Voice Search Menu timeout settings Power-on Volume settings TalkBack Switch Access |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Apple HomeKit |
Power
| Power cable | 1.5m |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 110-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Maximum: 507W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | Acoustic Multi-Audio+ |
| Audio details | 360 Spatial Sound |
| Dolby | Dolby Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Speaker system |
2x Tweeter 2x Mid Range 2x Subwoofer 2x Beam Tweeter |
| Surround sound | S-force front surround |
Video
| Clarity enhancer | XR Clear Image |
| Colour Enhancer |
Live Colour Technology XR TRILUMINOS PRO |
| Contrast enhancer |
Dynamic Contrast Enhancer XR Contrast Booster 30 XR Backlight Master Drive |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG Dolby Vision |
| Motion enhancer | XR Motion Clarity |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | Google TV |