Sony 2024 Bravia 9 K75XR90PU Mini LED 4K HDR Smart Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1667x1034x397 (WxHxD) Without stand: 1667x960x48 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 45 Without stand: 42.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Dimming technology | Full Array Local Dimming |
| Backlight technology | Mini LED |
| Display type | LCD |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - Auto HDR |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) FPS game RTS game |
| Screen size | 75-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Auto Genre Picture Mode |
| Storage | 32GB |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio Description Closed Captions (Digital) Text Magnification Accessibility Shortcut Voice Search Accessible Initial setup with TalkBack Talkback Switch Access Colour Inversion Screen Reader Menu timeout settings Power-on Volume settings |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Apple HomeKit Apple AirPlay |
Power
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 110-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Maximum: 451W Standby: 0.5W |
Sound
| Speaker type | Acoustic Multi-Audio+ |
| Audio details | 360 Spatial Sound |
| Dolby |
Dolby Audio Dolby Atmos |
| DTS |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Sound output | 70W |
| Tweeter |
Frame Tweeter Beam Tweeter |
| Surround sound | S-Force Front Surround |
Video
| Clarity enhancer | XR Clear Image |
| Colour Enhancer |
Live Colour Technology XR TRILUMINOS PRO |
| Contrast enhancer |
Dynamic Contrast Enhancer XR Contrast Booster 30 XR Backlight Master Drive |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG Dolby Vision |
| Motion enhancer | XR Motion Clarity |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Number of tuners | 1 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Sensors |
Light Colour |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |