Sony 2024 Bravia 8 K65XR80U OLED HDR 4K Ultra HD Smart Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand (standard): 1442x855x248 (WxHxD) With stand (narrow): 1442x855x248 (WxHxD) With stand (soundbar): 1442x909x248 (WxHxD) Without stand: 1442x829x37 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 23.2 Without stand: 22.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) FPS game RTS game |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 65-inch |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| Sleep timer | Yes - programmable |
| Audio description | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Special features |
Acoustic Center Sync Acoustic Surface Audio Voice Zoom 3 Multi-purpose stand |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Storage | 32GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa Apple HomeKit Apple AirPlay 2 |
Power
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: E |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
HDR: 83kWh/1000h Standard: 110kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby |
Dolby Audio Dolby Atmos |
| Surround sound |
3D Surround Upscaling 360 Spatial Sound Mapping |
| Speaker type | Acoustic Surface Audio+ |
Video
| Clarity enhancer | XR Clear Image |
| Contrast enhancer |
XR TRILUMINOS PRO XR Contrast Booster |
| HDR (high dynamic range) |
Dolby Vision HDR10 HLG |
| Motion enhancer |
XR OLED Motion Auto mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 5x 10W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - YouView |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2x Type-A |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |