Sony 2024 Bravia 7 K75XR70PU Mini LED 4K HDR Smart Google TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1668x984x405 (WxHxD) Without stand: 1668x960x57 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 40.1 Without stand: 38.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | XR Processor |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Backlight technology | Mini LED |
| Colour gamut |
Live Colour Technology XR TRILUMINOS Pro |
| Display type | LCD |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Professional Calm Photo IMAX Enhanced Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) FPS game RTS game |
| Screen size | 75-inch |
| Refresh rate | 120Hz |
Memory
| Device memory | 32GB |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
Acoustic Center Sync Built-in Mic switch |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Screen Reader Audio Description (Audio key) Colour Inversion Text Magnification Accessibility Shortcut Voice Search Menu Timeout Setting Power-On Volume Settings Talkback Switch Access |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Apple HomeKit Apple AirPlay |
Power
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V AC 50Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Annually: 79kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type |
Acoustic Multi-Audio Sound Positioning Tweeter |
| Audio details | 360 Spatial Sound |
| Dolby |
Dolby Audio Dolby Atmos |
| DTS codec |
DTS Digital Surround DTS Express DTS-HD Master Audio DTS-HD High Resolution Audio DTS:X |
| Sound output |
4x 10W Total: 40W |
| Surround sound | 3D Surround Upscaling |
Video
| Clarity enhancer | XR Clear Image |
| Contrast enhancer |
Dynamic Contrast Enhancer XR Contrast Booster 20 XR Backlight Master Drive |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG Dolby Vision |
| Motion enhancer |
XR Motion Clarity Auto mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Android TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |