Sony 2023 PlayStation 5 Slim Edition
Processor
| CPU | AMD Ryzen Zen 2 8-core (3.5GHz) |
| GPU | AMD Radeon RDNA 2-based graphics engine |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Memory
| RAM | 16GB |
Features
| Disc drive | Yes |
| Online gaming facility | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 16000 |
| Memory type | GDDR6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
Sound
| Audio processing | Tempest 3D AudioTech |
Video
| Gaming resolution | 4K 120Hz |
| HDR (high dynamic range) | Yes |
| Performance (fps) | Up to 120 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Playable Disc Type
| Blu-ray Video | Yes |
| DVD-Video/DVD-R/DVD-RW | Yes |
Key Information
| Media type | UHD Blu-Ray |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| USB port |
2x USB-A 2x USB-C |
Storage/Memory
| Memory bandwidth | 448GB/s |
Compatible accessories
| Controllers included | 1x Wireless |
Audio and Video
| Video Playing Format | Compatible with PS4 games |