Sony 2023 Bravia KD55X75WLU 4K Ultra HD HDR Smart TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 789x1243x334 (HxWxD) Without stand: 721x1243x71 (HxWxD) |
| Stand dimensions (mm) |
Standard: 1028 (W) Narrow: 425 (W) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.6 Without stand: 15.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes - 802.11a/b/g/n/ac |
Display
| Dimming technology | Frame Dimming |
| Backlight technology | Direct LED |
| Colour gamut | Live Colour Technology |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Game Graphics Photo Custom Dolby Vision |
| Screen size | 55" |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 50/60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Room Compensation |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion Enhancer | Motionflow XR |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Recording function | Yes |
| Remote control | Yes - IR Remote, Standard Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 70 languages |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option |
Display language Text input language |
| Storage | 32GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Apple AirPlay Apple HomeKit |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50Hz |
| Power consumption |
Annually: 91kWh Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| DTS codec | DTS Digital Surround |
| Sound output (RMS) | 2x 10W |
| Speaker system | 2CH |
| Speaker type |
Bass Reflex X-Balanced |
Video
| Contrast enhancer | Dynamic Contrast Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG Dolby Vision |
| Picture engine | 4K Processor X1 |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 10W |
Performance
| Energy efficiency class | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| Audio out | No |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
| Headphone jack | No |
| RS-232C | No |
Additional Information
| Software/Apps included |
Google TV BRAVIA CORE |
Software
| Operating system | Android |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | LCD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |