Sony 2023 Bravia KD43X75WLPU 43" 4K Google Smart TV (Android 10)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 632x972x266 (HxWxD) Without stand: 567x972x70 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 9.5 Without stand: 9.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes - with Chromecast or Apple AirPlay |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | X1 processor |
Display
| Dimming technology | Yes - Frame dimming |
| Backlight technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Screen size | 43" |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display modes |
Vivid Standard Cinema Game Graphics Photo Custom Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark) |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion Enhancer |
Yes - Motionflow XR 200/240Hz (Native 50/60Hz) Auto mode |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Recording function | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Clock & On/Off Timer | Yes |
| Language option |
Display language Text input language |
| Storage | 32GB |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio description Screen reader Closed caption Text magnification Voice search Accessibility shortcut |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Chromecast Google Assistant Amazon Alexa Apple AirPlay |
Power
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
Annual: 59kWh/1000h Standby: 0.50W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes |
| Speaker type |
Bass Reflex X-Balanced |
Video
| Clarity enhancer | Yes - 4K X-Reality PRO |
| Contrast enhancer | Yes - Dynamic |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
System
| CI/CI+ | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - Youview and Freesat HD |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes - 1 |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2 |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD |
4K Ultra HD |
| Type | LED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Connectivity (Input)
| HDCP | HDCP 2.3 |