Sony 2022 Bravia XR50X90SU LED HDR 4K
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1119x715x286 (WxHxD) Without stand: 1119x649x70 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 14.1 Without stand: 13.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Cognitive Processor XR |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Backlight technology | Direct Full Array LED |
| Screen size | 50-inch |
| Refresh rate | 100Hz |
| Display modes |
Vivid Standard Cinema IMAX Enhanced Game Graphics Photo Custom Dolby Vision Bright Dolby Vision Dark Netflix calibrated |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Adaptive sound | Yes - acoustic auto calibration |
| Ambient mode | Yes - ambient optimisation |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Google Assistant |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - with app |
| Recording function | USB HDD (except Italy) |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes - Vewd |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option |
Display language Text input language |
| Storage | 16GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Apple HomeKit Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220V - 240V 50Hz |
| Power consumption |
Typical: 78kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby |
Dolby Audio Dolby Atmos |
| Surround sound | DTS Digital Surround |
| Speaker type |
Acoustic Multi-Audio Sound Positioning Tweeter X-Balanced Speaker |
Video
| Contrast enhancer |
Dynamic Contrast Enhancer XR Contrast Booster XR HDR remaster |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
| Picture engine | Cognitive Processor XR |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 2x 10W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes |
Interfaces/Ports
| Audio out | Digital audio output - 1 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Android TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | LCD |