Sony 2022 Bravia XR48A90KU OLED HDR 4K
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1069x629x225 (WxHxD) Without stand: 1069x624x59 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.5 Without stand: 13.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Cognitive Processor XR |
Display
| Colour gamut | Wide colour |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 48" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Ambient mode | Yes - Ambient Optimisation |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Recording function | Yes - USB |
| Remote control | Yes - Voice Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes - Remote |
| Eco sensor | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes - digital |
| Language option |
Display language Text input language |
| Storage | 16GB |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50Hz |
| Power consumption |
Standard: 64kWh High: 75kWh Standby: 0.50W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby |
Audio Atmos |
| DTS codec | DTS Digital Surround |
| Sound modes |
Standard Dialog Cinema Music Sports Dolby Audio |
| Sound output (RMS) | 25W |
| Surround sound | 3D Surround Upscaling |
| Speaker type | Acoustic Surface Audio+ |
Video
| HDR (high dynamic range) | XR HDR remaster |
| Picture engine | Cognitive Processor XR |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power |
1x 5W 2x 10W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes |
Built-in Devices
| Freeview | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port |
2x 2.1 2x 2.0 |
| USB port |
1x USB 2.0 (Type A) 1x USB 3.0 (Type A) |
| Headphone jack | No |
| RS-232C | No |
Software
| Operating system | Android |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K UHD |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |