Sony 2021 Bravia KD32W800P1U LED HDR HD Ready
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 733x468x189 (WxHxD) Without stand: 733x442x78 (WxHxD) |
| Weight (kg) | Without stand: 4.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes - with Chromecast |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Bravia Engine |
Display
| Dimming technology | Frame Dimming |
| Backlight technology | Direct LED |
| Screen size | 32-inch |
| Display modes |
User Standard Vivid Sports Movie Game Energy Saving |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Recording function | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option |
Display language Text input language |
| Storage | 8GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Chromecast Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50Hz |
| Power consumption |
Typical: 32W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes |
| Sound modes |
User Standard Vivid Sports Movie News |
| Sound output (RMS) | 2x 5W |
| Speaker type | Bass reflex |
Video
| Contrast enhancer | Dynamic Contrast Enhancer |
| HDR (high dynamic range) | HDR10 |
| Picture engine | Bravia Engine |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 (ARC HDMI 1) |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| Headphone jack | Yes |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | Android TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | HD Ready |
| Type | LCD |
| Maximum resolution | 1366x768 |
| Screen type | Flat panel |