Skullcandy Hesh Wireless Noise Cancelling Headphones
Design
| Design |
Flat-Folding Collapsible |
Battery
| Battery life | Up to 22 hours |
| Fast charge | 10 minutes of charge = 3 hours of playback time |
Body
| Dimensions (mm) | 275x205x110 (WxHxD) |
| Weight (g) | 228 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Ambient mode | Stay-Aware Mode |
| General features | Tile Finding Technology |
| Playback controls | Yes |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Skullcandy |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Frequency response | 20Hz - 20KHz |
| Impedance (Ohms) | 32Ω ± 15% |
| Sound pressure level (SPL) | 99.63dB |
| Total harmonic distortion (THD) | <3% |
Dimensions
| Driver size (mm) | 40 |
Key Information
| Type | Over-Ear |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| USB port | 1x USB Type-C |