Shokz OpenSwim Waterproof MP3
Battery
| Usage time | Up to 8 hours |
| Standby time | Up to 10 days |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Battery capacity | 183mAh |
Body
| Dimensions (mm) | Packaged: 136x68x167 (WxHxD) |
| Waterproof | Yes - submerged up to 2m |
| Weight (g) | 30 |
| Water resistant | Yes - IP68 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| NFC enabled | No |
| WiFi (WLAN) | No |
Sensors
| Moisture | No |
Memory
| Device memory | 4GB |
Features
| Foldable | No - fixed |
| Noise cancelling | No |
| Playback controls | Yes |
| Wireless | Yes |
| Microphone | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5.25V |
Sound
| Audio details | PremiumPitch 2.0 |
| Equaliser (EQ) | Yes - 2+ |
| Frequency response | 20Hz-20KHz |
| Speaker sensitivity | 96± 3dB |
Formats
| Audio Formats |
MP3 WAV WMA AAC FLAC |
Key Information
| Type | Open-Ear |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x microUSB on charging case |