Shokz OpenSwim Pro Bluetooth Waterproof MP3
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP |
Battery
| Usage time |
Bluetooth mode: 9 Hours MP3 mode: 6 Hours |
| Standby time |
Bluetooth mode: 6 hours MP3 mode: 2 hours |
| Charging time (hrs) | 1.5 |
| Fast charge | 10 mins = 3 hours of playback |
| Battery capacity | 160mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 124x100x45.2 (WxHxD) |
| Waterproof | Yes - submerged up to 2m |
| Weight (g) | 27.3 |
| Water resistant | Yes - IP68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| Magnetic charging | Yes |
| NFC enabled | No |
Memory
| Device memory | 32GB |
Features
| Foldable | No - fixed |
| Noise cancelling | Yes |
| Playback controls | Yes |
| Wireless | Yes |
| Microphone | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5V ± 5% |
Sound
| Audio details | PremiumPitch 2.0 |
| Equaliser (EQ) | Yes |
| Frequency response | 20Hz-20KHz |
| Microphone sensitivity | -38dB ± 1dB |
| Speaker sensitivity | 105 ± 3dB |
| Audio Codec/s |
AAC SBC |
| Speaker type | Bone conduction transducer |
Formats
| Audio Formats |
MP3 WAV WMA AAC FLAC M4A APE |
Key Information
| Type | Open-Ear |