Shokz OpenRun USB-C Charging Headphones
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HSP HFP |
| Supported codecs | SBC |
Battery
| Usage time | Up to 8 hours |
| Standby time | Up to 10 days |
| Charging time (hrs) | 1.5 |
| Fast charge | 10 minutes of charging = 1.5 hours of playback |
| Battery capacity | 160mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 172x69.5x136.5 (HxWxD) |
| Weight (g) | 26 |
| Water resistant | Yes - IP67 |
| Dust resistant | Yes - IP67 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| Multipoint connection | Yes |
| NFC enabled | No |
Sensors
| Moisture | Yes |
Features
| Maximum wireless range (m) | 10 |
| Foldable | Yes |
| Playback controls | Yes |
| Wireless | Yes |
| Microphone | Yes - dual noise-cancelling |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5V ± 5% |
Sound
| Audio details | PremiumPitch 2.0+ |
| Equaliser (EQ) | Yes - 2+ |
| Frequency response | 20Hz~20KHz |
| Microphone sensitivity | -38dB ± 3dB |
| Speaker sensitivity | 105 ± 3dB |
Key Information
| Type | Open-Ear |