Shokz OpenRun Pro 2
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP |
| Supported codecs | SBC |
Battery
| Charging port | 1x USB-C |
| Usage time | Up to 12 hours |
| Battery type | Li-Polymer |
| Standby time | Up to 10 days |
| Charging time (hrs) | 1 |
| Fast charge | 5 minutes of charging - 2.5 hours of battery life |
| Battery capacity | 150mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 124x45.2x100 (WxHxD) |
| Weight (g) | 30.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multipoint connection | Yes |
| NFC enabled | No |
Features
| Maximum wireless range (m) | 10 |
| Foldable | No |
| Playback controls | Yes |
| Sweat and water-resistant | Yes - IP55 |
| Wireless | Yes |
| Microphone | Yes - dual |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Shokz |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 5.0V ± 5% |
Sound
| Audio details | DualPitch Technology |
| Equaliser (EQ) | Yes - 2 |
| Frequency response | 20Hz-0KHz |
| Microphone sensitivity | -38dB ± 1dB |
| Speaker sensitivity |
Air conduction speaker: 96dB ± 2.5dB Bone conduction speaker: 101.3dB ± 3dB |
Key Information
| Type | Open-Ear |