Shokz OpenFit Air
Battery
| Battery life | 6 hours of battery life with a single charge |
| Charge time (hours) |
Battery: 1.2 Charging case: 1 |
| Standby time | Up to 30 days |
| Fast charge | 2 hours playback with 10 minutes of charging |
| Battery capacity |
Battery: 40mAh Charging case: 600mAh |
| Usage time (hrs) |
Total: up to 28 with charging Continuous music playback: 6 Continuous communication: 4 |
Body
| Waterproof | IP54 |
| Weight (g) |
Earbuds: 2x 8.7 Charging case: 56.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Multipoint connection | Yes - MultiPoint Pairing |
Features
| Maximum wireless range (m) | 10 |
| Special features |
DirectPitch technology Dynamic Range Control Adaptive Beamforming |
| Touch controls | Yes - Intuitive |
| Wireless | Yes - True Wireless |
| Microphone | Yes - 4 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Shokz |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Audio details |
DirectPitch OpenBass |
| Driver size (mm) | 18x11 |
| Frequency response | 50Hz-16kHz |
| Microphone sensitivity | -38dB ± 1dB |
| Speaker sensitivity | 96.2dB ± 2.5dB |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |