Samsung UE65CU7100KXXU LED HDR 4K Ultra HD Smart TV (8.0)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 906x1449x282 (HxWxD) Without stand: 830x1449x59 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 20.9 Without stand: 20.6 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Connectivity
| WiFi | Yes - WiFi 5 (built-in) |
Display
| Dimming technology | UHD Dimming |
| Colours | One Billion Colour |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10+ |
| Screen curvature | No |
| Screen size | 65" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | LED |
Features
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Compatibility |
SmartThings Amazon Alexa Bixby |
| Wall-mountable | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Yes - programmable |
| Voice controls | No |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Typical: 112W Standby: 0.5W Max: 195W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Q-Symphony Multiroom Link Bluetooth Audio Adaptive Sound Dual Audio Support Buds Auto Switch OTS Lite |
| Dolby | No |
| Speaker type | 2CH |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - table-top |
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| Remote control | Yes - One Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 20W |
Function
| Appliance features |
Crystal Processor 4K Slim Look Design PurColour Object Tracking Sound Lite Adaptive Sound Samsung Gaming Hub Gaming TV Contrast Enhancer Boundless Screen with Adjustable Stand One Remote Samsung Health |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
| Digital tuner | Yes - Samsung TV Plus |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | Tizen |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |