Samsung LS24C310EAUXXU 24-inch Full HD Monitor
Design
| Stand type | Simple |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 539.5x422.8x217.4 (WxHxD) Without stand: 539.5x322.8x41.2 (WxHxD) |
| Tilt range | -2.0º(-1.0°/+2.0°) ~ 20º(±2.0º) |
| Weight (kg) |
With stand: 2.8 Without stand: 2.4 |
Display
| Brightness |
Typical: 250 cd/m² Minimum: 200 cd/m² |
| Colour gamut | 72% NTSC |
| Colours | Maximum: 16.7 million |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5ms (GTG) |
| Screen size | 24-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| FreeSync | AMD FreeSync |
| Game mode | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Eye Saver Mode Flicker Free |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power cable | 1.5m |
| Power saving | Eco Saving Plus |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V |
| Power consumption |
Typical: 16W Maximum: 25W DPMS: 0.5W Annually: 76kWh |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 |
| VGA | Yes |