Samsung Galaxy Watch8
Design
| Bezel Type | Touch |
Body
| Dimensions (mm) |
Large: 43.7x46x8.6 (HxWxD) Small: 40.4x42.7x8.6 (HxWxD) |
| Waterproof | Yes - 5 ATM IP68/MIL-STD-810H |
| Weight (g) |
Large: 34 Small: 30 |
| Band type | Sport |
Battery
| Fast charge | Yes |
| Wireless charging |
Yes - Wireless Faster Charging WPC Wireless Charging |
| Battery capacity |
Large: 435mAh Small: 325mAh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| LTE | Yes |
| WiFi | Yes - 2.4GHz & 5GHz |
Processor
| Processor | Exynos W1000 (5 core, 3nm) |
Display
| Pixels | 327 PPI |
| Resolution |
Large: 480x480 Small: 438x438 |
| Brightness | Up to 3000 nits |
| Size (") |
Large: 1.47 Small: 1.34 |
| Type | Sapphire crystal |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Blood oxygen levels | Yes - continuous |
| Digital compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Other sensors |
Irregular Heart Rhythm Notification Blood Pressure Bioelectrical Impedance Analysis Electrocardiogram Skin Temperature Sleep Apnea Energy Score AGEs Antioxidant Vascular Load |
| Sleep tracking | Yes - Advanced Sleep Guide |
| Temperature | Yes |
| Heart rate sensor | Yes |
Memory
| RAM | 2GB |
| Device memory | 32GB |
Features
| Material | Armor Aluminum |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Gemini |
| Google Pay | Yes |
| GPS | Yes - dual |
| Special features |
Dynamic Lug System Personalised Running Coach Daily Condition Monitoring |
| Motor | Yes |
| User Interface | Samsung One UI 8 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |