Samsung Galaxy Watch6 Classic
Design
| Bezel Type | Rotating |
Battery
| Battery life | Up to 40 hours |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - 45% in 30 minutes |
| Wireless charging | Yes - WPC |
| Battery capacity |
Large: 425mAh Small: 300mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
Large: 46.5x46.5x10.9 (HxWxD) Small: 42.5x42.5x10.9 (HxWxD) |
| Waterproof | ATM+IP68/MIL-STD-810H |
| Weight (g) |
Large: 59 Small: 52 |
| Band type |
One-click Hybrid Eco-leather D-buckle Hybrid Eco-leather Fabric Sport Extreme Sport Metal Leather Link Bracelet Collaboration |
| Buckle type | Magnetic D-buckle |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| LTE | Yes |
| WiFi | Yes - 2.4GHz & 5GHz |
Processor
| Processor | Exynos W930 (Dualcore, 5nm) |
Display
| Pixels |
Large: 327 PPI Small: 330 PPI |
| Size (") |
Large: 1.47 Small: 1.31 |
| Type | Sapphire crystal |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Blood oxygen levels | Yes |
| Digital compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Sleep tracking | Yes - sleep reports and Advanced Sleep Coaching |
| Heart rate sensor | Yes |
Memory
| RAM | 2GB |
| Device memory | 16GB |
Features
| Material | Stainless Steel |
| Safety feature |
Fall Detection Send SOS Always Heart Monitoring Medical Information |
| Always On | Yes |
| eSIM compatibility | No |
| Google Pay | Yes |
| GPS | Yes |
| Special features |
Personalised HR Zone Health Management Blood Pressure Monitoring Enhanced Cycle Tracking All-in-one Digital Wallet Camera Controller Dynamic Watch Faces Personalised HR Zone |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google apps including Google Maps, Google Assistant and Gmail Support with other apps including Spotify, Adidas Running and Strava |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |