Samsung Galaxy Watch FE
Body
| Dimensions (mm) | 39.3x40.4x9.8 (HxWxD) |
| Waterproof | 5ATM/IP68/MIL-STD-810H |
| Band type | One-click Band |
| Front Case | Robust Sapphire Crystal |
| Weight (g) | 26.6 |
Battery
| Removable battery | No |
| Wireless charging | Yes - WPC Wireless Charging |
| Battery capacity | Up to 410mAh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| LTE | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Exynos W920 (Dualcore, 5nm) |
Display
| Pixels | 330ppi |
| Size (") | 1.19 |
Platform
| Operating system | One UI 6.0 (Powered by Samsung) |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Blood oxygen levels | Yes |
| Digital compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Heart rate sensor | Yes |
Memory
| RAM | 1.5GB |
| Device memory | 16GB |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Features |
Body Composition Advanced Running Analysis Personalised HR Zone Body Composition (BIA) Measurement Goals and Motivation Heart Package: ECG measurement Galaxy Eco Experience Camera remote view Flex Cam Mode (Flip/Fold only) Find my phone |
| Samsung Pay | Yes |
| Always On | Yes |
| Compatible With | Google Assistant |
| GPS | Yes |
| Parental controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |