Samsung Galaxy Tab S4
Physical specifications
| Dimensions | 249.3 x 164.3 x 7.1 mm |
| Weight | 482 g |
Screen and keys
| Screen type | Super AMOLED touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 10.5 inches |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 13 MP |
| Front camera | 8 MP, f/1.9 |
| Video recorder | 2160p@30fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
Memory
| Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Memory card slot | Up to 512 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 3.1, USB-C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 7300 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 8.1 (Oreo) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | Yes |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |