Samsung Galaxy Tab Active3
Physical specifications
| Dimensions | 127.8 x 213.8 x 9.9 mm |
| Weight | 429 g |
| IP rating (protection against dust and water) | IP68 Dust and water resistant (up to 1.5 m for 30 minutes) |
Screen and keys
| Screen type | PLS TFT touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 8 inches |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 13 MP |
| Front camera | 5 MP |
| Video recorder | 1080p@30fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Exynos 9810 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G72 MP18 |
Memory
| Storage | 64 GB/128 GB |
| RAM | 4 GB |
| Memory card slot | Up to 1 TB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 3.1, USB-C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 5050 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 10.0 |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |