Samsung Galaxy S10e
Physical specifications
| Dimensions | 142.3 x 69.9 x 7.9 mm |
| Weight | 151 g |
| IP rating (protection against dust and water) | IP68 Dust and water resistant (up to 1.5 m for 30 minutes) |
Screen and keys
| Screen type | Dynamic AMOLED touch screen, 16 million colours |
| Display size | 5.8 inches |
| Resolution | 2280 x 1080 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Dual 12 MP, f/1.5-2.4, 26 mm (wide) + 16 MP, f/2.2, 12 mm (ultra wide) |
| Front camera | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide) |
| Video recorder | 2160p@60fps (no OIS/EIS), 2160p@30fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
Memory
| Storage | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Memory card slot | Up to 512 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 3.1, Type C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |