Samsung Galaxy Note8
Physical specifications
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.6 mm |
| Weight | 195 g |
Screen and keys
| Display size | 6.3 inches |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Dual 12 MP |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Memory
| Storage | 64 GB |
| Memory card slot | Up to 256 GB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
Connectivity
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
Operating system
| Operating system | Android 7.1 (Nougat) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |