Samsung Galaxy Note10+
Physical specifications
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
| Weight | 196 g |
Screen and keys
| Display size | 6.8 inches |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Quad 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide) + 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto) + 16 MP, f/2.2, 12mm (ultra wide) + TOF 3D VGA |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Memory
| Storage | 256/512 GB |
| Memory card slot | Up to 1 TB |
Ports
| 3.5 mm jack | No |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| 4G calling | Yes |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |