Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Battery
| Usage time | Up to 25 hours of video playback |
| Charge rate | 35% charged in 30 minutes |
| Battery capacity | 76Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 355.4x252.2x12.8 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.69 |
Processor
| GPU | 140V GPU (8GB) |
| Neural Processing Unit (NPU) |
Intel AI Boost 47 TOPS |
| Model | Intel Core Ultra 7 256V |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Display features | Anti-Reflective |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | Yes |
| Display type |
WQXGA+ Dynamic AMOLED 2X |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Memory
| RAM | 16GB LPDDR5X |
| Card slot | microSD |
Camera
| Camera type | 2M camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| AI features |
Copilot+ Circle-to-Search AI Select app Photo Remaster |
| Backlit keyboard | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Bixby |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Pro keyboard with numeric key |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Amp Type | Smart Amp |
| S Pen support | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) chip |
Graphics card
| Model | Intel Arc |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 65W |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Speaker system | Quad Speakers |
| Tweeter | 2x 3.3W |
| Woofer | 2x 5W |
Storage
| Hard drive type | NVMe SSD |
| Hard drive capacity | 1TB/512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Array Digital |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes - 1 |
| Headphone/Microphone | Yes - Headphone out/Mic-in Combo |
| USB port |
2x Thunderbolt 4 1x USB Type-A |