Samsung Galaxy Book5 360
Battery
| Usage time | Up to 31 hours |
| Charge time | 95 minutes |
| Battery capacity | 68WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 355.4x228x13.7 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Model |
Intel Core Ultra 5 (226V) Intel Core Ultra 7 (256V) |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | AMOLED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Memory
| Memory card slot | 2x SSD slots |
| RAM | 8GB / 16GB / 32GB |
| Card slot | 1x microSD slot |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | FHD |
| Resolution (pixels) | 1080p |
Features
| AI features |
Galaxy AI Copilot+ Phone-PC Connected AI |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Pro Keyboard with Numeric key |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| S Pen support | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) chip |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model |
Intel Arc (130V) Intel Arc (140V) |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 65W USB Type-C Adapter |
| Speaker output | 2W per speaker |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Speaker system | 2x stereo speakers |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB / 512GB / 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Dual Array Digital Mic |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | 1x Headphone out/Mic-in Combo |
| Multi-media card reader | Yes |
| USB port |
2x Thunderbolt 4 ports 1x USB 3.2 port |
Operation
| Operating humidity | ~95% |
| Operating temperature | -10℃ ~ 55℃ |