Samsung Galaxy Book4
Battery
| Usage time | Up to 15 hours of video playback |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 356.6x229.1x15.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.55 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model | Intel Core 5 i7/i5/i3/PDC |
| CPU speed | 1.4GHz up to 5.0GHz 12MB Smart Cache |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 300 nits |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Card slot | microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 720p |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes - Atmos |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Pro keyboard with numeric key clickpad |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel |
Warranty
| Device warranty | 12 months |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB/256GB + expansion slot |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array digital |
| Built-in speakers | 2x 2W |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x Type-A 2x Type-C |
| Headphone jack | Yes |