Samsung Galaxy Book4 Pro 360
Battery
| Usage time | Up to 21 hours of video playback |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 355.4x252.2x12.8 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.66 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Model | Intel Core Ultra7/Ultra5 |
| CPU speed | 155H up to 4.8GHz 24MB L3 Cache |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | 400 nits |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | Dynamic AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB LPDDR5X |
| Card slot | microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 1080p |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes - Atmos |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Pro keyboard with numeric key clickpad |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| S Pen support | Yes |
Security
| Kensington lock | No |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Arc |
Warranty
| Device warranty | 12 months |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB/512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array digital |
| Built-in speakers | Max 5W (2x woofer) + 2W (2x tweeter) |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x Thunderbolt 1x Type-A |
| Headphone jack | Yes |