Samsung Galaxy Book4 FE
Battery
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery capacity | 54WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 356.6x15.4x229.15 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.55 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model |
Intel Core i5-1335U Intel Core i7-1355U |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 15.6-inch |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | LPDDR4x |
| RAM | 8GB/16GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Camera type | HD webcam |
Features
| AI features |
Copilot AI Photo Remaster |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB/512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Gen 3.2 Type-A 2x USB Type-C |
Storage/Memory
| Expandable storage | Up to 2TB |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |