Samsung Galaxy Book3
Battery
| Usage time | Up to 12 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) | 1.57 |
| Height (mm) | 15.4 |
| Width (mm) | 356.6 |
| Depth (mm) | 229.1 |
| Water resistant | Spill resistant |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB cable | Yes |
| USB type |
2x 3.2 Type-A 2x Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
| HDMI | Yes |
Processor
| Model | Intel 13th Gen |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Display
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | PLS |
| Screen type | FHD |
Platform
| Operating system | Windows 11 |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 8GB RAM LPDDR4x |
| Card slot | microSD |
Front camera
| HD video recording | Yes |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 720p |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Backlit support |
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes - Atmos |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
i3-1315U i5-1335U i7-1355U |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | Up to 512GB + expansion slot |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | 2x 2W |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |