Samsung Galaxy A9 (2018)
Physical specifications
| Dimensions | 162.5 x 77 x 7.8 mm |
| Weight | 183 g |
Screen and keys
| Display size | 6.3 inches |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Quad 24 MP + 8 MP + 10 MP + 5 MP |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
SIM
| SIM type | Dual nano SIM |
Memory
| Storage | 128 GB |
| Memory card slot | Up to 512 GB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
Connectivity
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | Yes |
Operating system
| Operating system | Android 8.0 (Oreo) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |