Samsung Galaxy A41
Physical specifications
| Dimensions | 149.9 x 69.8 x 7.9 mm |
| Weight | 152 g |
Screen and keys
| Screen type | Super AMOLED touch screen, 16 million colours |
| Display size | 6.1 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Triple 48 MP, f/2.0, 26mm (wide) + 8 MP, f/2.2, 12mm (ultra wide) + 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Front camera | 25 MP, f/2.2, 25mm (wide) |
| Video recorder | 2160p@30fps, 1080p |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | MediaTek Helio P65 MT6768 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz & 6x1.7 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory
| Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Memory card slot | Up to 512 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, USB-C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| 4G calling | Yes |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 10.0 |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |