Samsung Galaxy A40
Physical specifications
| Dimensions | 144.3 x 69.1 x 7.9 mm |
| Weight | 140 g |
Screen and keys
| Screen type | Super AMOLED touch screen, 16 million colours |
| Display size | 5.9 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Dual 16 MP, f/2.0 + 5 MP, f/2.2, 12mm, (ultra wide) |
| Front camera | 25 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
| Video recorder | 1080p@30fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | Yes |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.77 GHz Cortex-A73 & 6x1.59 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
Memory
| Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Memory card slot | Up to 512 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 3.1, USB-C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| 4G calling | Yes |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |