Samsung 55 Inch DU8500 Crystal UHD 4K HDR Smart TV (8.0)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 774.1x1232.9x249.1 (HxWxD) Without stand: 709.2x1232.9x25.7 (HxWxD) |
| Stand dimensions (mm) | 303.2x249.1 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.2 Without stand: 15.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Model | Crystal Processor 4K |
Display
| Dimming technology | UHD Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Display type | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10+ support |
| Screen size | 55-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 50Hz |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Embedded POP | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Film Mode | Yes - Filmmaker Mode |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell One Remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| OSD language |
27 European Languages Russian (only when connecting in EE,LV,LT) |
| Smart control |
Samsung TV Plus Apple AirPlay Multi Device Experience Multi-View Daily+ Nifty Gateway NFC on TV |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 80W Max: 160W Standby: 0.5W Annual: 111kWh |
Sound
| Object Tracking sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
Video
| Contrast | Mega Contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| Motion technology | Motion Xcelerator |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital broadcasting |
DVB-T2 TV PLUS |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes - ANT |
| USB port | Yes - 2 |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |
| Bixby | Yes |