Samsung 2025 UE32F6000F LED Full HD Smart TV
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 732.9x451.5x117.3 (WxHxD) Without stand: 732.9x438.7x73.2 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 3.9 Without stand: 3.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Multi device experience |
Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | 5 |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR HDR10+ |
| Screen size | 32-inch |
| Display type | LED |
| Refresh rate | Up to 50Hz |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| Built-in Smart Assistant | Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes - TM1240A |
| Special features |
Universal Guide Samsung TV Plus Easy setup |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Max: 65W Typical: 27.4W Annual: 40kWh |
Sound
| Speaker type | 2CH |
| Dolby | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 10W |
Video
| PurColour | Yes |
| Contrast | Mega contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| Dimming technology | Micro Dimming Pro |
| Picture engine | Hyper Real |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting |
ATSC Clear QAM |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 2 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |